Uvádět aktuální recyklační příspěvek na fakturách je zákonná povinnost. Jak dostát všem požadavkům? Rozsáhlou metodiku MŽP ČR jsme pro Vás zpracovali do jednoduchého vzoru.
- použitá jednotková výše (sazba) příspěvku na 1 ks (uvádí se pro každý výrobek samostatně)
- množství (ks) fakturovaných výrobků (uvádí se pro každý výrobek samostatně)
- celková výše příspěvku každého fakturovaného výrobku při použití dané sazby příspěvku
- souhrnná výše všech recyklačních příspěvků, která je součtem všech recyklačních příspěvků uvedených u jednotlivých položek na daném daňovém dokladu
Zkontrolujte si prosím své faktury ještě dnes
Na podobu daňových dokladů se v poslední době zaměřuje i Česká obchodní inspekce. Správným uvedením výše příspěvků na faktuře se vyhnete případným sankcím!
Pravidla jsou jasná
Proč uvádět recyklační příspěvek na faktuře? Vyžaduje to zákon, ale má to i další dobré důvody!
Přehled pro spotřebitele
Konečný zákazník si díky uvádění výše příspěvku uvědomí hodnotu a náklady recyklace výrobku.
Ukazujeme spotřebiteli společně tuto hodnotu.
Jistota pro obchodníky
Povinnost ocení i navazující distributoři, kteří si ověří, že recyklační příspěvek již byl odveden – jinak by tato povinnost přešla na ně!
Uvádění vnáší do distribučního řetězce pořádek a klid.
Stejný metr pro všechny
Uvádění příspěvku také usnadňuje kontrolu, zda nedochází k diskriminaci menších účastníků. Výše příspěvků musí být v rámci kolektivního systému pro všechny stejná.
Slevy zakazuje legislativní úprava EU.
Hrozba pro černé pasažéry
Správné faktury pomáhají rozpoznat free ridery. To jsou výrobci a dovozci, kteří prodávají elektrozařízení, a příspěvek přitom neodvádějí. Náklady pak za ně nesou všichni ostatní.
Ekolamp za vás aktivně vyhledává ty, kteří se takových nekalých praktik dopouštějí.
Zákon č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností, v § 73 odst. 1 říká, že výrobce elektrozařízení, distributor a poslední prodejce jsou povinni při prodeji nového elektrozařízení uvádět odděleně od ceny elektrozařízení náklady na zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění odpadního elektrozařízení, které připadají na jeden kus nového elektrozařízení nebo jeden kilogram nových elektrozařízení, a to zejména formou samostatného údaje na daňovém dokladu podle zákona o dani z přidané hodnoty.
Uvádění příspěvku konkrétně upravuje Metodický návod MŽP ČR pro oddělené uvádění nákladů