Hledání
14. října si připomínáme Mezinárodní den elektroodpadu, který vyhlašuje mezinárodní sdružení kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum.
Od 1. dubna poskytujeme našim členům zajímavou novinku, která jim opět usnadní podnikání. Výrobci mohou přes náš informační systém vykazovat baterie a akumulátory, které uvádějí na český trh. Stačí se na nás obrátit a vše rádi zařídíme.
Koncem roku 2020 byl finálně schválen nový zákon, který transponuje elektroodpadovou směrnici EU z roku 2018 do české legislativy. Zákon č. 542/2020 Sb. o výrobcích s ukončenou životností je účinný od 1.
V rámci osvětové kampaně na širokou veřejnost vznikl podcast ve spolupráci s rádiem Pigy. Proč bychom neměli vyhazovat vysloužilá elektrická zařízení do směsného odpadu? Jak takové výrobky poznáme a jak máme motivovat děti, aby se do recyklace aktivně zapojily?
Od letošního roku označujeme sběrná místa v novém designu. Každé místo zpětného odběru musí být správně označeno. Pojďme se společně podívat, jaké možnosti označení Vám můžeme od letoška nabídnout.
Bannery
Pro označení sběrných dvorů a dalších venkovních sběrných míst využijete především PVC bannery s ocelovými oky, díky nimž můžete banner připevnit například na plot.
Zástupci evropských organizací zabývajících se recyklací osvětlení se minulý týden setkali v Benátkách na konferenci EucoLight 2024, aby projednali výzvy, kterým čelí, a jejich účinná řešení. Konference se zúčastnili rovněž zástupci Ekolampu, aby získali nejnovější informace a využili je ve prospěch svých členů.
Ohrožují životní prostředí i spotřebitele. Free rideři se v odpadovém hospodářství vyhýbají poplatkům za recyklaci odpadu. Typicky se jedná o firmy nebo živnostníky, kteří mají ze zákona zajistit zpětný odběr jimi produkovaných či dovážených výrobků v okamžiku, kdy doslouží.
Se zvyšováním motivace a informovanosti svých obyvatel mohou obce a města hodně pomoci. Ukazuje se totiž, že díky správné osvětě roste ochota občanů zapojit se do třídění odpadu. Řada obcí si to uvědomuje a proto své občany pravidelně informuje prostřednictvím radničních listů nebo obecních webových stránek o potřebě recyklace vysloužilých elektrozařízení.
Domácnosti a firmy po celém světě každoročně vyprodukují obrovské množství elektroodpadu, které v roce 2022 dosáhlo rekordních 62 milionů tun, což představuje ekvivalent 7,8 kg na osobu. Celosvětová produkce elektroodpadu navíc roste pětkrát rychleji než tempo jeho recyklace.